Ranking najlepszych szczotek do włosów długich - TOP 5!

Podczas pielęgnacji długich włosów ogromnie ważny jest dobór odpowiednich kosmetyków, opracowanie rutyny pielęgnacyjnej odpowiadającej indywidualnym cechom kosmyków oraz regularność pielęgnacyjnych działań. Nie mniej istotna jest jednak prawidłowa stylizacja włosów – zarówno nie powodująca zniszczeń, jak i umożliwiająca osiągnięcie pożądanych efektów wizualnych.

Podstawowym zadaniem szczotki do długich włosów jest oczywiście efektywne i jednocześnie delikatne rozczesywanie splątanych kosmyków, ale na tym nie kończą się jej funkcje. Odpowiednio dobrana szczotka to przyrząd, który może służyć do pobudzającego porost włosów i poprawiającego ukrwienie masażu skóry głowy, a także wczesywania produktów pielęgnacyjnych – odżywek, masek, ulubionego oleju czy serum. Dla wielu osób istotna jest również kwestia stylizacji – delikatnego prostowania włosów lub wydobywania skrętu fal i loków, wszystko to w zależności od preferencji.

Jakie są najlepsze szczotki do włosów długich? W dużej mierze zależy to od rodzaju włosów (grube lub cienkie, delikatne), typu skrętu (proste, falowane, kręcone), a także przeznaczenia szczotki. Niektóre rodzaje przyrządów nadają się jedynie do czesania włosów na sucho, inne mogą służyć również do rozczesywania na mokro lub wczesywania odżywki. Zapoznaj się z rankingiem szczotek do włosów długich, w którym ujęte zostały zarówno propozycje szczotek przeznaczonych do czesania kosmyków na sucho, jak i modele bardziej uniwersalne.

Ranking szczotek do włosów długich

5. Szczotka do włosów długichTermix Boar

Szczotka została wykonana z drewna oraz w 100% naturalnego włosia dzika. Przeznaczona jest jedynie do klasycznego czesania włosów na sucho, nie nadaje się do rozczesywania na mokro ani wczesywania produktów pielęgnacyjnych. Sprawdzi się w przypadku włosów cienkich i średniej grubości – przy włosach bardzo grubych i gęstych może okazać się niewystarczająco dokładna. Szczególnie polecana jest do prostych kosmyków, którym nadaje gładkość i blask. Może okazać się świetnym wyborem przy niepożądanych lekkich falach, delikatnie je rozprostowując.

W przypadku szczotek z naturalnego włosia dzika należy zwrócić uwagę, by faktycznie rozczesywały one kosmyki – niedokładne przebijanie się przez włosy może skutkować niepożądanym ich tarciem i działać na niekorzyść ich kondycji. Szczotki tego typu mogą też elektryzować włosy. Nieco uwagi wymaga również ich pielęgnacja– przy regularnym czyszczeniu należy delikatnie myć i dokładnie suszyć naturalne włosie.

4. Szczotka do włosów długich Wet Brush Squirt Mini

Plastikowa szczotka wyposażona w poduszeczkę i osadzone na jej powierzchni cienkie igiełki. Nadaje się zarówno do czesania na sucho, jak i na mokro oraz do wczesywania odżywki. Polecana posiadaczkom włosów cienkich i średniej grubości. Rzadko rozstawione igiełki gwarantują delikatne rozczesywanie oraz ułatwiają rozprowadzanie produktów pielęgnacyjnych nawet na osłabionych kosmykach. Nadmierny opór lub wyginanie igiełek podczas wczesywania odżywki mogą sugerować potrzebę wymiany szczotki na bardziej sztywną i wytrzymałą, np. typu paddle.

Szczotka jest bardzo łatwa w czyszczeniu. To mała, kompaktowa wersja klasycznego modelu od Wet Brush. Sprawdzi się przy włosach każdej długości, zajmuje niewiele miejsca – może być z powodzeniem noszona w torebce lub zabierana w podróż. Zaokrąglone końcówki igiełek chronią włosy przed nadmiernym tarciem oraz urywaniem kosmyków przy napotkaniu ich splątanych części, a także delikatnie masują skórę głowy.

3. Szczotka do włosów długich Anwen Eco Hairbrush

Poręczna szczotka typu vent spod szyldu polskiej marki doskonale znanej niemal wszystkim entuzjastkom naturalnej pielęgnacji włosów. To higieniczna, łatwa w czyszczeniu ażurowa konstrukcja w elektryzująco fioletowym kolorze, z cienkimi, zaokrąglonymi na końcach igiełkami. Sprawdzi się przy włosach cienkich oraz średniej grubości. Przeznaczona jest przede wszystkim do rozczesywania na sucho, jednak przy cienkich, delikatnych kosmykach może sprawdzić się również przy wczesywaniu odżywki – należy obserwować, czy nie występuje nadmierny opór i czy igiełki nie wyginają się zbyt mocno.

Szczotka delikatnie masuje skórę głowy. Elastyczne nylonowe igiełki nie szarpią kosmyków. Dodatkowym atutem jest w tym przypadku wzgląd na ekologię – Eco Hairbrush od Anwen została w 95% wykonana z biodegradowalnego materiału i w odpowiednich warunkach ulega biodegradacji w ciągu 5 lat. Spośród akcesoriów spod szyldu polskich marek wyróżniana się jako jedna z najlepszych szczotek do włosów długich, jak i krótszych.

2. Szczotka do włosów długich GHD Paddle Brush

Jest to najbardziej uniwersalna i bezpieczna propozycja w niniejszym rankingu szczotek do włosów długich. Mocna, solidna szczotka typu paddle z grubą poduszką wypełnioną powietrzem zapewnia amortyzację oraz dopasowywanie do kształtu głowy podczas użytkowania. Jest polecana posiadaczkom włosów prostych lub falowanych, nadaje się do każdego typu kosmyków – zarówno grubych i gęstych, jak i cienkich, delikatnych. Można nią czesać włosy na sucho oraz na mokro, a także wczesywać produkty pielęgnacyjne.

To jedna z najlepszych szczotek do włosów długich. Mocne igiełki z tworzywa sztucznego swobodnie przechodzą przez włosy i rozczesują nawet ich najbardziej gęste partie. Nie występuje ryzyko tarcia ich powierzchni. Ich zaokrąglone końcówki zapobiegają szarpaniu – osadzone są na sztywnej poduszce, intensywnie masują skórę głowy, poprawiając jej ukrwienie oraz pobudzając porost włosów i procesy regeneracji naskórka.

1. Szczotka do włosów długich Olivia Garden Finger Brush Medium

Prawdziwy hit w rankingu szczotek do włosów długich, model cieszący się ogromną popularnością i mający rzeszę zwolenniczek. Rozgałęziona, ażurowa konstrukcja wyposażona jest zarówno w cienkie syntetyczne igiełki, jak i naturalne włosie dzika. Sprawdza się w przypadku włosów cienkich oraz średniej grubości. Nadaje się jedynie do czesania na sucho. Szczotka lekko rozprostowuje włosy, delikatnie je rozczesuje, a dzięki dodatkowi naturalnego włosia subtelnie wygładza. Delikatne igiełki są zaokrąglone na końcach, co zapobiega szarpaniu kosmyków.

Szczotka dostępna jest w mniejszej, wąskiej, kompaktowej wersji Small, jak i większej, szerszej odsłonie Large o większej ilości rozgałęzień. Choć zaliczana jest często do najlepszych szczotek do włosów długich, nie każdemu będzie odpowiadać – w przypadku gęstych i grubych włosów zastosowane w szczotce włosie dzika może niezupełnie przebijać się przez pukle, co będzie powodować niepożądane tarcie. Wówczas warto sięgnąć po alternatywny wariant szczotki bez włosia dzika. Odsłona Olivia Garden Finger Brush z samymi syntetycznymi igiełkami jest mniej popularna, lecz bardziej uniwersalna – u wielu osób może sprawdzić się także do wczesywania odżywki.

Dobór i konserwacja szczotek do długich włosów – wskazówki

Szczotki do długich włosów powinny przede wszystkim dobrze rozczesywać kosmyki i jak najmniej narażać włosy na mechaniczne uszkodzenia. Warto kierować się ogólną zasadą wybierania przede wszystkim szczotek z włosia naturalnego, ale tylko wówczas, gdy zamierzasz stosować je do czesania włosów na sucho. Jeśli poszukujesz modelu bardziej uniwersalnego lub takiego, który będzie sprawdzał się głównie przy wczesywaniu odżywki czy maski, postaw na syntetyczne igiełki. Jeżeli natomiast natura obdarzyła Cię szczególnie gęstymi, grubymi włosami, najbezpieczniejszym wyborem będzie klasyczna paddle brush.

Bez względu na to, który z modeli przedstawionych w powyższym rankingu szczotek do włosów długich okaże się w Twoim przypadku najtrafniejszym wyborem, pamiętaj, że wszystkie, niezależnie od ich rodzaju i przeznaczenia, należy regularnie czyścić. Ma to znaczenie zarówno w kwestii prezencji samych włosów, jak i kondycji skóry głowy. Większej dbałości wymagają szczotki z naturalnym włosiem – warto poświęcić szczególną uwagę delikatnemu myciu włosia, by przez możliwie jak najdłuższy czas służyły Ci w niezmienionej formie i jakości.